صدای پای باران

می نویسم برای آنکس که به زودی می بارد...

۲ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

تا نقطه ضعف هست؛ دشمنی هم هست

تا نقطه ضعف هست؛ دشمنی هم هست

 در اولین روز بهار ۹۲ رهبر انقلاب برای بار دوم، اظهارنظر مهمی درباره‌ی تحریم‌های هدفمند #آمریکا کردند. «بله، تحریم‌ها اثر گذاشت، منتها نه آن اثری را که دشمن می‌خواست... این یک اشکال اساسی در خود ما است. #اقتصاد ما دچار این اشکال است که وابسته‌ی به نفت است. ما باید اقتصاد خودمان را از #نفت جدا کنیم؛ دولت‌های ما در برنامه‌های اساسی خودشان این را بگنجانند. من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاه‌های نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان #تکنوکرات لبخند انکار زدند که مگر می‌شود!؟ بله، می‌شود؛ باید دنبال کرد، باید اقدام کرد، باید برنامه‌ریزی کرد. وقتی برنامه‌ی اقتصادی یک کشور به یک نقطه‌ی خاص متصل و وابسته باشد، دشمنان روی آن نقطه‌ی خاص تمرکز پیدا می‌کنند.» «از نظر دشمن، اقتصاد کشور یک نقطه‌ی ضعفی است که [او] می‌تواند با تکیه‌ی بر آن نقطه‌ی ضعف، مقاصد سوء خودش را در مورد کشور عزیز ما و در مورد جمهوری اسلامی اِعمال بکند؛ باید روی اقتصاد [کار کرد]. من گفتم #اقتصاد_مقاومتی، یعنی اقتصادی که از درون می‌جوشد و احتیاج ما را به دیگران کم می‌کند و استحکام کشور را در مقابل تکانه‌های خارجی افزایش می‌دهد.» واقعیت این است که «سیاست نفت و بالا پایین شدن نفت، دست دیگران است؛ نفت مال ما است امّا اختیارش دست دیگران است.» به‌همین دلیل «باید اقتصاد را از نفت خلاص کنیم و این هدف مهم با توجه به امکانات، ظرفیت‌ها و نیروی انسانی کشور تحقق‌پذیر است، همان‌گونه که برخی کشورهای بدون نفت، این کار را کرده‌اند.»

 اگر همانطور که رهبرانقلاب گفته‌اند، هدف میان‌مدت دشمن، «مسئله‌ی اقتصاد کشور است» و «اقتصاد بایستی حرکت نکند، #معیشت مردم بایستی لنگ بماند، کار و تولید باید در کشور پایین بماند، بیکاری باید به‌عنوان یک بلا در کشور عمومیت پیدا کند» که مردم «از جمهوری اسلامی و از نظام اسلامی به‌خاطر مشکلات معیشتی ناامید و مأیوس بشوند»، آنگاه ضرورت پرداخت مستمر به این بخش، و ترمیم نواقص و معایب موجود اهمیت می‌یابد. بی‌شک تا زمانی که به اقتصاد منهای نفت - به‌عنوان یکی از ابزارهای قدرت کشور- نرسیم «دشمنی دشمن ادامه هم خواهد داشت تا هنگامی‌که مأیوس شوند... باید به جایی برسیم که دشمن احساس کند نمی‌تواند؛ باید مأیوس شود. آن‌گاه دشمنی‌ها به پایان خواهد رسید و یا کم خواهد شد. تا وقتی دشمن امیدوار باشد که می‌تواند نظام اسلامی را ریشه‌کن کند، تلاش خواهد کرد و ضربه وارد خواهد آورد. همه‌ی همّت ما باید این باشد که آن‌چنان ساخت را مستحکم کنیم که دشمن احساس کند هر تیغی وارد بیاورد، تیغش کُند و به ضرر خودش تمام خواهد شد و هر گلوله‌ای بزند، به طرف خودش کمانه خواهد کرد.»

(برگرفته از خط حزب الله)

 ای کاش کمی گوش به فرامین سراسر حق و دلسوزانه پدر امت میدادیم...

 • ۰ پسندیدم
 • ۱ نظر
  • شنبه ۲۲ مهر ۹۶

  درسی که باید از ترامپ بگیریم!

  درسی که از ترامپ باید بگیریم!

  🔸ترامپ دیشب حرفی از پاره کردن برجام نزد. حتی نگفت که از برجام خارج می‌شویم. اما تقریبا همه و همه فهمیدند که کار برجام تمام شده. این قرتی‌بازی که برجام یک معاهده چندجانبه است و کشورهای اروپایی هم دخیلند و این‌ها، حرف مفت است که همه می‌دانیم و همه می‌دانند که نوک تیز منازعات هسته‌ای، بین ایران بود و آمریکا و حالا هم ایران و هم آمریکا، خوب می‌دانند که برجام به فنا رفته..
  بگذریم!
  🔸هدف این نوشته، بررسی درسی است که باید از ترامپ بگیریم که ترامپ و ما ادراک ما الترامپ!
  🔸خیلی‌ها به‌حسب ماله‌کشی گفته‌اند که ترامپ دیوانه است که خب نیست. ترامپ اتفاقا مرد محاسبه است و طراحی راهبردهایی برای انتفاع بیشتر از موضوعات. چه انتفاع شخصی و چه انتفاع سازمانی و حالا که رئیس‌جمهور شده، انتفاع ملی..
  🔸در طول یک‌سالی که از ریاست‌جمهوری‌اش گذشته، نشسته، خوب بررسی کرده، محاسبه کرده و دیده که هرچند از برجام منافع سیاسی و امنیتی خیلی خیلی خیلی زیادی نصیب آمریکا شده، اما منافع اقتصادی برجام خیلی باب میل سفره مردم آمریکا نبوده و می‌شده از برجام و این تیم برجامیست ایرانی، بیشتر از این‌ها کَند و قبلی‌ها نکندند و حالا اوست که باید بکند..
  🔸نتیجه اینکه بی‌هیچ تعارفی و بی‌هیچ قید و بندی و بدون درنظر گرفتن قرشمال‌بازی‌های روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل، با دوپا روی دوش برجام نشسته و...!
  🔸طبیعتا این‌طرف ماجرا از جانب دولت هم خب آب قطع است و خیلی امکان شستشوی گند جدید برجام و ماله‌کشیدن بر وضعیت جدید نیست..
  🔸به همین سادگی، ترامپ به ما یاد داده که برای منافع، خاصه منافع ملی، باید از خیلی چیزها گذشت. خیلی چیزهایی که شاید روی کاغذ ارزش داشته باشند اما در عالم واقع، شوخی‌اند. خاصه اگر آمریکا باشی!
  🔸مثلا بگذار بگویند ترامپ دیوانه است. مهم نیست. بگویند بی‌سواد است. مهم نیست. بگویند قواعد دیپلماسی را نمی‌فهمد. مهم نیست. و خیلی چیزهای دیگر که گفته‌اند و می‌گویند و خواهند گفت که طبیعتا مهم نیست.
  🔸مهم این است که ترامپ بتواند از مسیر این گذر از بی‌اهمیت‌ها، منافع آمریکا را بیشتر از قبل تأمین کند. ولو به قیمت خیلی شوخی‌های بی‌مزه با قواعد بین‌المللی..
  🔸من مقایسه نمی‌کنم اما گاهی دوست دارم کاش مثلا بعضی مسئولین ما، در هر نهادی و در هر سطحی، کمی مثل ترامپ، قائل به منافع ملت و کشور باشند نه قائل به این رویه‌های معیوب یک‌طرفه حقوقی و ارتباطی بین‌المللی. راحت از شرط و شروط‌ها بگذرند و منافع را اولویت دهند نه اعتبار را و نه کلاس کار را و نه شیک و مجلسی بودن کار را..
  🔸راستی! نه فقط مسئولین، گمانم ماها هم باید کمی از ترامپ بیشتر یاد بگیریم. یاد بگیریم که برای منافع خود، بازی نکنیم، تلاش کنیم!

  @faslekhoon
  @www_snn_ir

 • ۰ پسندیدم
 • ۰ نظر
  • شنبه ۲۲ مهر ۹۶